Kolor purpury [1985] – Gdzie obejrzeć?

0 Comments

Kolor purpury – opis filmu:

„Kolor purpury” (ang. „The Color Purple”) to film dramatyczny z 1985 roku w reżyserii Stevena Spielberga, oparty na powieści Alice Walker o tym samym tytule.

Akcja filmu toczy się w latach 1909-1949 i skupia się na losach młodej dziewczyny imieniem Celie Harris (grana przez Whoopi Goldberg). Celie, Afroamerykanka, doświadcza wczesnej traumy, a jej życie staje się historią walki, przezwyciężania przeciwności i odkrywania własnej wartości.

Film ukazuje trudne relacje, z jakimi zmaga się Celie, zwłaszcza w kontekście relacji z mężem, Mr. (grany przez Danny’ego Glovera), oraz z siostrami, szczególnie z odważną jazzową piosenkarką Shug Avery (grana przez Margaret Avery). Celie odkrywa swoją siłę i zdolność do wyzwolenia się spod opresji dzięki wsparciu innych silnych kobiet w jej życiu.

„Kolor purpury” jest znany ze swojej głębokiej emocjonalności, silnych kreacji aktorskich, a także poruszającej ścieżki dźwiękowej autorstwa Quincy’ego Jonesa. Mimo że film spotkał się z pewnymi kontrowersjami ze względu na przedstawienie tematów związanych z rasizmem, przemocą i seksualnością, zdobył uznanie krytyków i publiczności oraz otrzymał liczne nagrody, w tym 11 nominacji do Oscara.

Trailer:

Do obejrzenia na:

Related Posts