Obywatel Kane [1941] – Gdzie obejrzeć?

0 Comments

Obywatel Kane – opis filmu:

„Obywatel Kane” (ang. „Citizen Kane”) to amerykański film z 1941 roku, uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii kina. Reżyserem i głównym aktorem był Orson Welles.

Film rozpoczyna się sceną śmierci Charlesa Fostera Kane’a (grany przez Orsona Wellesa), potężnego magnata prasowego. Ostatnie słowo, które wypowiada, to „Rosebud”. Po jego śmierci reporter Jerry Thompson (grany przez Williama Allanda) otrzymuje zadanie zrozumienia, co to znaczy „Rosebud”, i rozwiązania zagadki życia Kane’a.

W trakcie śledztwa Thompson przepytywuje ludzi, którzy byli blisko Kane’owi w różnych etapach jego życia. W miarę odkrywania faktów o życiu Kane’a, widz poznaje jego niezwykłą karierę, osobiste upadki, ambicje, związki miłosne i zawiłe relacje z mediami.

„Obywatel Kane” jest ceniony za innowacyjne techniki filmowe, zwłaszcza za użycie głębi ostrości, światłocienia i dynamicznego montażu. Film jest również uznawany za klasyczną opowieść o ambicjach, przepaściach osobistych i cenach, jakie płacimy za władzę. Jego wpływ na przemysł filmowy jest ogromny, a sam film wielokrotnie wymieniany jest jako jedno z najważniejszych dzieł w historii kina.

Trailer:

Do obejrzenia na:

Related Posts