Filadelfia [1993] – Gdzie obejrzeć?

0 Comments

Filadelfia – Opis filmu:

„Filadelfia” (1993) to dramat prawniczy w reżyserii Jonathana Demme’a, który porusza kwestie dyskryminacji, homofobii i ludzkiej godności.

Andrew Beckett (grany przez Toma Hanksa) to utalentowany prawnik, który pracuje w jednej z prestiżowych firm prawniczych w Filadelfii. Jego życie zmienia się dramatycznie, gdy dowiaduje się, że jest zakażony wirusem HIV. Gdy firma odkrywa o jego chorobie, Beckett zostaje zwolniony z pracy pod pretekstem innych powodów. Przekonany, że został zwolniony z powodu swojej orientacji seksualnej i choroby, postanawia wytoczyć firmie proces sądowy.

Do pomocy w procesie zgłasza się Joe Miller (grany przez Denzela Washingtona), adwokat specjalizujący się w sprawach pracowniczych, który początkowo sam ma uprzedzenia wobec osób zakażonych wirusem HIV. W miarę postępu procesu, Joe zaczyna zmieniać swoje przekonania i angażuje się w walkę o sprawiedliwość dla Becketta.

„Filadelfia” był jednym z pierwszych dużych filmów, który otwarcie poruszał tematykę AIDS i dyskryminacji osób LGBT. Tom Hanks zdobył za swoją rolę Oscara dla najlepszego aktora, a film zdobył uznanie za poruszające przesłanie, silne kreacje aktorskie oraz walczące o zrozumienie dla osób zakażonych wirusem HIV.

Trailer:

Do obejrzenia na:

Related Posts